Welcome, visitor! [ Oturum aç

Sıhhatli kahvaltı nasıl olur aralıksız olarak yapılan kahvaltı yanılgıları nelerdir? için yorumlar kapalı

Sıhhatli kahvaltı nasıl olur aralıksız olarak yapılan kahvaltı yanılgıları nelerdir?

Genel 10 Nisan 2018

Sıhhatli kahvaltı nasıl olur aralıksız olarak yapılan kahvaltı yanılgıları nelerdir?

Bazıları uyanır uyanmaz yanı başında kahvaltı ararken kimileride uyandıktan 15-20 dakika sonra kahvaltı yiyebilir hale geliyor. Ancak günün en ehemmiyetli öğünü olan sabah kahvaltılarında hemen hemen bir çok şahsın aynı kusura düştüğü ve her gün sıklıkla yapılan kahvaltı yanılgılarını sizler için sıraladık. 

Uyandıktan sonra ilk 1.5 saat içerisinde kahvaltı yapmamak: Kahvaltıyı uyandıktan uzun zaman sonra yapmak, o saate kadar metabolizmamızın yavaş çalışmasına neden oluyor. Seviyesi yükselen mide asidi, kimi zaman kendimizi daha tedirgin sezmemize yol açabiliyor. Tam bunların dışında kahvaltı ne kadar geç yapılırsa afaki gıda harcama tehlikemiz çoğalıyor. Geç yapılan kahvaltı gün içerisinde daha çok acıkma sebeplerinden de biri.

Proteinsiz kahvaltı yapmak: Bedenin yine yapılanması ve onarımı için bırakılmaz olan protein, metabolizmayı süratlendirici ve bünyeyi tok yakalayıcı tesire sahiptir. Uyku sonrası yavaşlayan metabolizmamızı güne süratli bir biçimde adapte etmek için kahvaltıda protein koşuldur. Bu sebeple yalnızca simit veya poğaça gibi protein içeriği düşük karbonhidratları kahvaltı olarak harcamak veya yalnızca meyve yemek sıhhatli bir kahvaltı değildir.

Lif kapsamayan kahvaltı yapmak: Rastgele şekerli bir darı gevreğini kahvaltıda harcamak, bütün buğday ile hazırlanmış bir kahvaltı gevreğine veya müsliye göre çok daha kısa müddette acıktıracaktır. Kahvaltıda lifli besinlerin harcanması, daha uzun zaman tok kalmamızın garantisidir. Bu sebeple kahvaltıda bütün hububatlı ekmek, bütün hububatlı gevrek, yulaf ezmesi, ham sebzeler gibi lif kaynaklarından uygun olan seçim edilmelidir.

Kahvaltıyı geçiştirmek: Kahvaltı bir atıştırmalık değil, günün ana öğünlerinden biridir. O sebeple ağzınıza attığınız bir dilim elma veya peynir tek başına kahvaltı sayılmaz. Kahvaltıda almanız gereken kalori, günlük almanız gereken kalorinin neredeyse ¼’namı oluşturur.