Welcome, visitor! [ Oturum aç

Cilt sıhhati ve hoşluğu nasıl edinilir? için yorumlar kapalı

Cilt sıhhati ve hoşluğu nasıl edinilir?

Genel 2 Nisan 2018

Cilt sıhhati ve hoşluğu nasıl edinilir?

Cildimiz en büyük uzvumuzdur ve sıhhatimizin de bir nevi dışa yansımasıdır. Ona iyi bakmamız için bazı sıhhatli günlük alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor.

Cildimiz en büyük uzvumuzdur ve sıhhatimizin de bir nevi dışa yansımasıdır. Ona iyi bakmamız için bazı sıhhatli günlük alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor. Temel bazı cilt bakımı ipuçları:

Cildinizi günlük olarak arının ve ıslatın. Suratınızı günde iki defa yıkayın – Sabah bir defa ve uyumadan evvel bir defa gece olsun. Cildinizi arındıktan sonra, bir tonik ve ıslatıcı kullanın. Tonikler, paklik esnasında kaçırmış olabileceğiniz ince yağ, leke ve makyaj izlerini gidermeye takviyeci olur. Yağlı ciltli insanlar için dahi ıslatıcı zorunludur. Cilt cinsinize kuru, basmakalıp veya yağlı en uygun olan ıslatıcıyı seçmeye itina gösterin.

Bol sebze harcayın. Cilt hoşluğunun ehemmiyetli bir noktası da vitamin ve mineralce zengin beslenmedir. Daha çok sebze ve meyvelerde bulunan bu mikrobesinleri harcamaya itina gösterin. Özellikle A,C,E vitaminleri, çinko ve antioksidanca zengin gıdalar olmazsa olmazlardandır.

Egzersiz yapın. Spor yapmak kan dolaşımınızı kumpaslar ve bu tüm bedeninizin kanla beslenmesi demektir. Cildinizin hücreleri de kanla beslenir. Uzmanlar, yaptıkları araştırmada kumpaslı egzersiz yapmanın, iltihaplı sivilceleri eksiltmekten yaşlılık bulgularıyla savaşmaya kadar bir hayli mevzuda ehemmiyetli rol oynayabildiğini belirtiyorlar.

Sigaradan uzak durun. Yazının en başında dediğimiz gibi sıhhat tam beden için geçerli bir gidişattır. Hoş bir cilde sahip olmanın yolu sıhhatli günlük alışkanlıklar edinmekten geliyor. Sigara tüm bedeninize verdiği hasarı aynı biçimde cildinize de verir ve erken ihtiyarlamaya neden olur.

Güneşi yasaklayın. Zamanla, güneşten alınan mor ötesi ışınıma maruz kalma, ciltte buruşukluklar, renk farklılığı, çiller ya da ihtiyarlama kirleri, seboreik keratozlar gibi iyi mizaçlı kanserli olmayan sihrime ve kanser evveli veya kanserli sihrime gibi bir hayli farklılığa neden olur. Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma. Reelinde çoğu ten kanseri güneşe maruz kalma ile alakalıdır. Güneş’teki zamanınızı sınırlayın, özellikle 10:00-14:00 saatleri arasında ve her zaman fiziksel yasaklayıcı çinko oksit ve bir güneş koruma etmeni SPF 30 veya daha fazla olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. 

Cilt problemleri için profesyonel dayanak isteyin. Cildiniz harikulade olmayacak. Kuru veya yağlı olabilir; kızarıklık ve sivilce gibi diğer pek çok gidişat büyüyebilir. Meseleyi profesyonel bir cilt estetiği uzmanı veya daha ciddi cilt problemleri için bir dermatologla konuşun.

Kendi kendini tarama. Yaşam süresince cildinizi dikkatli araştırın, takip edin. Kendinizle tanışın, böylece ortaya çıkabilecek farklılıkları fark edersiniz, misalin cilt kanserine işaret eden değişik benler veya yamalar. Bir sorunuz ya da kaygınız olduğunda, hekiminize müracaat etin.

674 toplam, 1 bugün

Limon yağının cilde yararları için yorumlar kapalı

Limon yağının cilde yararları

Genel 2 Nisan 2018

Limon yağının cilde yararları

Aksuvital Ar-Ge Merkezi’nden Kimya Mühendisi Nigar Yıldırım, limon yağının ciltte oluşan sivilce ve siyah noktalarda tesirli olduğunu belirtti.

Yıldırım, “Çevrenizdeki paklik mahsullerinin ön suratlarına baktığınızda kesinlikle limon kapsayan bir çeşidi vardır. Mükemmel kokusu ve arınıcı özelliği limonu bırakılmaz kılmaktadır. Peki cilt için nasıl kullanabiliriz? Limon ve limon çekirdeği C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunu da öğrenmeyenimiz yoktur. C vitamini dâhilen kullanıldığında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine, cilt için kullanıldığında cilt kirlerine karşı, cildi sıkılaştırıcı, iltihaplı sivilce rehabilitasyonunda seçim edilmektedir” dedi.

Limon yağının yağlı ve sivilceye eğilimli ciltlerde ıslak pamuğa birkaç damla damlatarak uygulanabileceğini belirten Yıldırım şunları kaydoldu: “Kumpaslı kullanımda cildiniz pak ve sıhhatli görünecektir. Saçlarınız yağlıysa şampuanınıza ilave edebilirsiniz. 200 ml şampuana 20 ml kadar ekleyebilirsiniz. Kullanmadan evvel şampuanınızı iyice çalkalayın. Gargara biçiminde kullanılması ağız, dişeti bakımında kullanılabilirsiniz. Bunun için yarım çay kadehi suya 4-5 damla limon çekirdeği yağı ilave etmeniz yeterli.

Doğal bir böcek kovucu olarak kullanabilirsiniz. Sprey şişesine su, limonsuyu ve limon yağını iyice karıştırın ve çevreye sıkın. Kapalı mekânlardan böcekleri uzaklaştırmakla kalmayıp çevrenin mükemmel kokmasını da sağlayacaksınız. Limon nebatının sihirli kokusuyla kendinizi daha devingen sezeceksiniz. Ayrıca limon yağını çocuklarınızın şampuanlarına da ekleyebilirsiniz”.

745 toplam, 1 bugün