Welcome, visitor! [ Oturum aç

Adet yarıyılında nasıl beslenmeliyiz adet yarıyılı nasıl rahat geçirilir? için yorumlar kapalı

Adet yarıyılında nasıl beslenmeliyiz adet yarıyılı nasıl rahat geçirilir?

Genel 7 Nisan 2018

Adet yarıyılında nasıl beslenmeliyiz adet yarıyılı nasıl rahat geçirilir?

Biz bayanlar adet yarıyıllarında hem fiziksel hem ruhsal olarak çok değişik oluruz! Kesintisiz birşeyler yemek içmek isteriz ve her an ağlamaya hazırızdır! Bu duygu metamorfozları alıngan yarıyıllarda çok banaldir, yalnızca hakimiyetli bir biçimde geçirmek gerekir. Adet yarıyıllarında beslenme şeklide çok ehemmiyetlidir, abur cubur yeme isteğinizi durdurmalısınız! Adet yarıyılında nasıl beslenmeniz gerektiğini sizler için derledik…

ADET YARIYILINDA NASIL BESLENİLİR?

Tuzlu peynir, zeytin, soya sosu, turşu ve tuzlu soslar gibi tuz içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ödem yaradılışına karşı sodyum ve potasyum balansı ehemmiyetlidir. Potasyumun kaynağı olan kuru kayısı, muz ve patates harcayabilirsiniz.

Şeker ve şekerli gıdalardan, kafeinden, içkiden uzak durun. Bunun yerine melisa, papatya gibi nebat çayları için, kuru meyveyle şeker ilave etmeden hoşaf ve komposto yapın.

Fazla şiş olduğunuzda bedendeki fazla suyu atabilmek için öğünlerinizin yanında maydanoz harcayabilirsiniz ya da zencefil, tarçın ve karanfili ılık suda bekletip suyunu içebilirsiniz.

Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, hurma ve muz gibi meyveler hem tatlı isteğinizi hem de magnezyum lüzumunuzu karşılarlar. Yapılan araştırmalarda regl yarıyıllarında magnezyumu yeterli alan bayanlarda tatlı gereksiniminin olmadığı görülmüştür.

Omega-3 yağ asidinin depresif vaziyetleri yasakladığıyla alakalı çalışmalar mevcut. Omega 3 için günde 2 adet ceviz harcayabilirsiniz.

Egzersiz sırasında salınan endorfin hormonu mutluluk verir. Bu sebeple bu yarıyılda egzersize devam edin.

Uyku kumpasınıza dikkat edin. Kesinlikle sekiz saat yatmaya çalışın.

Anemi tablosu olanlar; kuru üzüm, kuru kayısı ve kırmızı et tüketimini artırmalıdır. Kırmızı etin yanında kesinlikle C vitamininden zengin maydanoz, domates, sivri biber harcamalılar. Demir beceriksizliği; halsizlik, bitkinlik, gönülsüzlük, enfeksiyonlara mukavemetsizlik, konsantrasyon güçlüğü yaratır.

Bol akışkan almaya itina gösterin.

Beyaz undan yapılmış poğaça, makarna, pirinç, patates gibi yiyecekler yerine kan şekerinizi daha az yükselten ve daha tokluk veren kompleks karbonhidratları seçim edin. Misalin; bütün hububatlı ekmek, patates, kuru baklagil gibi. Yanında kesinlikle sebze ya da salata harcayın.

498 toplam, 0 bugün