Welcome, visitor! [ Oturum aç

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığa neden olur tırnak yemesi nasıl önlenir? için yorumlar kapalı

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığa neden olur tırnak yemesi nasıl önlenir?

Genel 6 Nisan 2018

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığa neden olur tırnak yemesi nasıl önlenir?

4 yaşında kızı tırnak yemeğe başlayan bir okurumuz gidişatı düzenlemek için uğraştığını ancak çözüm üretemediğini yazmış. Eş meseleler yaşayan ailelere de yol gösterici olabileceğini düşünerek tırnak yeme, parmak emme gibi tavırlar sergileyen çocuklara nasıl yanaşmamız gerektiğini bugünkü köşemize mevzu ettik. 

Öncelikle, çocuklarda tırnak yeme, parmak emme, saç kopartma, burun karıştırma gibi tutumlarda meseleyi çözmek için neticeye değil sebebe odaklanın.

İlk yapılması gereken şey, çocukla tırnak yeme tavrı üzerine konuşmayı durdurmaktır. Şayet bugüne kadar çocuğunuza tırnak yeme mevzusunda sık sık ihtarda bulunmuşsanız bir zaman bu mevzuda hiçbir şey söylemeyin, soğukkanlı olun ve mesele yokmuş gibi davranın. Telkinde bulunmak, tehdit etmek, mükâfat ve ceza alternatifleri sunmak gidişatı ancak daha kronik hale getirir unutmayın. 

ÇOCUĞUN TIRNAKLARINI YEDİĞİ ANLARI İYİ GÖZLEMLEYİN

Bu tip tavırların oluştuğu anda çocuğun nasıl bir ruh hali içinde olduğunu tahlil etmek çok ehemmiyetli. Çocuğun tırnaklarını yediği zamanlarda nasıl bir ruh hali içinde olduğunu gözlemleyin. Tırnaklarını yemeye başladığında ne yaptığına, tırnak yemeye başlamadan hemen evvel neler yaşandığına odaklanın. Misalin, televizyonda heyecanlandığı bir şeyleri izlerken tırnaklarını yiyor olabilir. Ya da bir erişkinle arasında mesele yaşadığında, kendini güvensiz sezdiğinde ve korktuğunda yemeye başlıyor olabilir. Neden böyle bir tepki verdiğini doğru tahlil edebilirseniz başka bir deyişle tırnak yeme tutumunu tetikleyen gidişatı ayırt edebilirseniz meseleyi çözmeniz daha basit olur.

Mesela çocuğunuz korktuğunda tırnak yemeye başlıyorsa onun güvende sezmesine takviyeci olun. Ona sevginizi gösterin. Eş gidişatlar yaşadığında sizin onun yanında olduğunuzu öğrenmesini sağlayın. Çok fazla konuşmayın kısa tümcelerle güven verin.

Veya televizyonda izlediği bir şeyden coşku dinlediğinde tırnaklarını yemeye başlıyorsa ve izlediği şey yaşına uygun değilse tırnak yemeye neden olan içerikten onu uzaklaştırın. Mesela ona bir reyin önerisinde bulunabilirsiniz, ondan bir mevzuda destek etmesini isteyebilir ve dikkatini başka doğrultuya vermesine takviyeci olabilirsiniz.

Minik yaş grubundaki çocuklarla meselelere ait konuşarak doğru irtibatı kurmak efordur. Mesela siz çocuğunuza tırnak yemenin ne kadar sıhhatsiz ve yanlış olduğunu anlatmaya çalışsanız da laflı bağlantı onu bu tutumlardan uzaklaştırmaya yetmez. Hatta ters tesir yaratır. Zira çocuklarda kesintisiz yinelenen telkinler tavrı pekiştirir, tutum farklılığının yolu güven sezdirmek ve oyunla dikkati başka doğrultuya sürükleme biçiminde olur. Ama burada dikkati başka doğrultuya sürüklerken çocuğunuza ‘tırnak yememe koşuluna karşı’ onunla reyin oynadığınız iletiyi vermemelisiniz.

BİLİNMİŞ TUTUM OLABİLİR 

Çocukların tırnak yeme, parmak emme gibi tavırları bir başkasından görüp bilmiş olabileceğini de andırın. Şayet etrafında akranı yada daha büyük yaşına rağmen bu tavrı sergileyen bir başka çocuk veya erişkin varsa o şahısla erişkin himayesinde ilişki kurmasını ve tavırların altında uyuyanları iki taraf için de tahlil edilmesi gerekir.

DAVRANIŞIN GEÇMESİ ANCAK ÇOCUK İSTERSE OLASI OLUR

Son olarak, bu tip tavırlar çocuklar arasında çok sık görülse de erişkinliğe geçen olay rakamı oldukça azdır. Çocuğuz bunu tavrı yalnızca motor bir hareketle altında çok da ehemmiyetli bir mesele uyumadan da yapıyor olabilir. Bu azıcık da iç dürtüseldir. Dünyaya emme dürtüsüyle donanmış hale gelen çocuklar bu tutum halinde bir zaman kalmak isteyebilirler. Emme faaliyeti kesildikten sonra bu isteği bir zaman daha devam eden çocuklar parmak emebilir, tırnak yiyebilir. Daha evvel de dediğim gibi bu meseleyi konuşmak yerine sebeplerini tahlil faktörüz doğru yolu izlemeniz mevzusunda takviyeci olacaktır. 

Unutmamanız gereken şey bu tip tavırlar ancak çocuk isterse son bulur. Burada ebeveyn olarak çocuğunuza bu tavrı tetikleyen şartları ortadan kaldırarak takviyeci olabileceğinizi andırın.

Deniz Temur’u sosyal medyadan da takip edebilirsiniz

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem